Yeditepe Mahallesi No:386 Şahinbey/Gaziantep | 0(342) 360 37 50 | info@erdemkoleji.k12.tr
Kurucu Vakıf

Kurucu Vakıf

Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı

Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı, 1980 yılında merhum Hasan Kalyoncu ile birlikte girişimci ve eğitim sevdalısı hayırseverlerin öncülüğünde kuruldu. Hasan Kalyoncu ve arkadaşları cehalet, fakirlik ve ayrılıklarla mücadele için eğitim, yardım ve hayır konularında sivil toplum teşkilatlanmasının önemine inanarak yola çıktılar. Bir avuç idealist insanın zoru tercih ederek eğitim-öğretim gibi uzun vadeli, maliyetli ve sabrı gerektiren faaliyet ve projelere odaklanmaları, topluma karşı ne kadar büyük bir sorumluluk bilinci ile dolu olduklarının bir göstergesiydi.

Vakıf, kurulduğundan itibaren her eğitim kademesinde erdemli, zeki, çalışkan, başarılı fakat ihtiyaç sahibi öğrencilere başta burs verme ve barınma ihtiyaçlarını karşılama olmak üzere, gereken her türlü yardımı yapmaya çalıştı. Vakfın topluma ve memlekete hizmet için destek verdiği yüzlerce öğrenci, bugün memleketin dört bir yanında önemli görevlerde milletine hizmet etmektedir.

Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı, bununla yetinmeyip, eğitim hizmetlerini aktif bir şekilde organize etmek amacıyla kurumlar oluşturma girişimlerinde de bulundu. Bu çerçevede hayata geçirilen ilk proje, 1998 yılında Özel Erdem Kolejinin kurulması oldu. Kolej, bugün Gaziantep’te anaokulundan fen ve anadolu lisesine kadar  temelde etik ve ahlaki değerlere sahip bireyler yetiştiren, çağın getirdiklerine yerinde ve zamanında ayak uyduran seçkin bir kurum haline geldi. Bu bağlamda güçlü ve yenilikçi akademik kadrosu ile pozitif bir okul ortamı hâline gelen Erdem Koleji her yıl elde ettiği Türkiye ve il bazlı sportif, kültürel, akademik ve proje başarılarıyla adından sıkça söz ettirmektedir.

Vakfın ikinci projesi, hizmetlerini taçlandıracak bir Üniversite kurmaktı. Vakfın bu husustaki temel amacı; küresel eğilimleri, kendi öz değerlerimizi ve bölgedeki stratejik konumumuzu birleştiren, evrensel kalite ve standartlara sahip bir üniversitede öğrenmeye ve araştırmaya inanan, eleştirel düşünebilen, inisiyatif kullanabilen, küresel piyasalarda rekabet edebilecek vasıflarla donatılmış, evrensel hukuk ve ahlaki değerler ile birlikte milli ve manevi değerlere bağlı, farklılıkları zenginlik olarak gören mezunlar vermekti. Bu amaca ulaşmak için, 2008 yılında, 90’lı yıllarda “eğitim, araştırma ve yenilik“ odaklı bir üniversite olarak tasarlanan Gazikent Üniversitesi kuruldu. Üniversite, 2012 yılında Kurucusuna olan vefa duygusunun bir gereği olarak Hasan Kalyoncu Üniversitesi adını aldı.

 

www.ehv.org.tr

(0342) 360 37 51 
ehv@ehv.org.tr